راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه ساز

فروشگاه ساز

فروشگاه ساز از صفر تا صد برای فروش کلیه محصولات و خدماتی که شما ارائه دهنده آن هستید.

تصمیم به طراحی فروشگاه اینترنتی دارید. سوالات متداول د مورد طراحی فروشگاه اینترنتی که پرسیده می شود ، عبارت است از :

 1. هزینه راه اندازی اولیه اش چقدر است ؟
 2. آیا باید هزینه ای برای طراحی و راه اندازی وب سایت پرداخت کنم ؟
 3. نمی دانم نقطه شروع برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی چست ؟
 4. فروشگاه اینترنتی مجوز می خواهد ؟
 5. در آمد تقریبی این شغل چقدر است ؟
 6. چگونه می شود یک سایت فروشگاه اینترنتی داشت ؟
 7. چگونه باید محصولات ارسال شوند و به دست مشتری برسند ؟
 8. چه محصول یا چه خدماتی را باید در اینترنت برای فروش بگذارم ؟
 9. چگونه مشتری سفارش می دهد ؟
 10. چگونه من اطلاعات مشتری را می بینیم؟
 11. آیا مشتری باید در لحظه خرید هزینه را بدهد ؟ چگونه به من اعتماد خواهد کرد ؟
 12. آیا امکان ارسال سفارش از طریق اداره پست وجود دارد ؟
 13. کالایی که من برای فروش در نظر گرفته ام یک کالای خاص است که با همه کالاهایی که در اینترنت دیده ام متفاوت است چگونه باید دست به فروش آن در اینترنت بزنم و چگونه آن محصول یا خدمات را به دست مشتری برسانم ؟
 14. آیا می توانم این شغل را به عنوان شغل دومم استفاده کنم ؟
 15. آیا برای این کار باید افرادی را استخدام کنم ؟
 16. اگر در این کار افردای وجود دارند که سالها کار کرده اند ! پس چه جایی و چه در آمدی برای من وجود دارد ؟ در بین هزاران هزار وب سایت چه دلیلی وجود دارد که مشتری از سایت من خدمات یا محصولات مورد نظر خود را خرید کند ؟

اخبار خوب برای فروشگاه ساز :

 1. هزینه راه اندازی : می خواهم هزینه راه اندازی دقیق این شغل را به شما بگویم . همه ی ما کسب و کارهای مختلفی را دیده ایم که بعضی از آنها به شکوفایی های بسیار قابل توجهی می رسند و گاه بعضی از آنها با شکست روبرو می شوند . همه ما شرکت هایی را دیده ایم که با سرمایه کلان شروع به کار می کنند و در ادامه  شکست می خورند و گاه شرکت هایی را دیده ایم که با هزینه اندک شروع به فعالیت می کنند و به بزرگترین کمپانی ها تبدیل می شوند. شاید شما هم مثال قدیمی هرچقدر که پول بدهی آش خواهی خورد را شنیده اید . شاید منظور من را فهمیده باشید . من می خواهم بگویم که سطوح مختلفی وجود دارد . هرکس بسته به شرایط خود تصمیم خواهد گرفت . اگر کسی دارای سرمایه ی مناسبی است . با فکر و هزینه به موقع و کار صحیح جواب بهتری خواهد گرفت . اما خبر خوب این است که برای کسانی که سرمایه ای برای شروع هم ندارند این کار می تواند برای آن ها هم در آمد زا باشد . در حالت اولیه شما می توانید با صرف صفر تومان کسب و کار اینترنتی خود را آغاز کنید . اصلا نگران نباشید تمام ترفند ها و روش ها را به شما خواهم گفت.در حالت ثانویه که کمی بهتر است ، شما می توانید با هزینه ای کمتر از یک میلیون تومان بسیار بهتر شروع به کار کنید ، به هر حال پیشنهاد من روش دوم است . روش دوم روش بهتری است.
  اما من به شما قول خواهم داد که هر دو روش را به شما آموزش دهم .این هزینه ها کمترین هزینه های ممکن بابت راه اندازی یک وب سایت فروشگاه ساز مناسب و یک قرارداد با اداره پست است .
 2. شروع راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی  :
  1.  تصمیم به راه اندازی این شغل بگیرید.
  2.  چه کالا یا خدماتی را برای فروش دارید ؟ یا اصلا کالای خاصی برای فروش انتخاب نکرده اید ؟
  3.  راه اندازی وب سایت و شروع محتوا دادن به وب سایت و راه اندازی آن .
  4.  جذب مشتریان و کسانی که به دنبال کالا یا خدمات شما هستند .

  اما در مورد ۲ باید بگویم که اگر کالای خاصی انتخاب کرده اید این کالا باید ویژگی های خاصی داشته باشد و یا برای انجام پروسه خرید تا دریافت آن توسط مشتری باید برای هر مرحله روش خاصی را به کار گیرید .

 3.  کالا و خدمات قابل فروش در اینترنت : کالای شما هر چیزی می تواند باشد ( پوشاک ، خوراک ، خدمات ، وسایل دیجیتال ، تور های گردشگری ، فروش کارت های اعتباری ، حیوانات ، پرنده و …. خودورو) ،
  می دانم تعجب کرده اید اما همه اینها با روش خاصی به فروش می رسند و به دست مشتری می رسند . شما باید فرایند فروش و تحویل کالا به مشتری بسته به خدمات خود انتخاب ، طراحی و مدیریت کنید . به عنوان مثال چند نمونه فروش خدمات و کالا را برای شما مثال خواهم زد اما قبل از آن نیاز است انواع روش های پرداخت هزینه یا خدمات شما را توسط مشتری به شما بگویم .
 4. پرداخت آنلاین : پرداخت آنلاین به این معنا است که مشتری از قبل از تحویل کالا یا خدمات هزینه آن را به صورت آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب پرداخت کند . در این روش مشکلاتی وجود دارد که شامل :
 • عدم اعتماد مشتریان و پرداخت پیش از تحویل
 • عدم وجود سیستم پرداخت آنلاین در بسیاری از وب سایت هامزایا :
  1. مقرون به صرفه بودن و گردش سریعتر پول در شرکت یا سازمان شما
  2. بریدن دست های دیگر  ( پست ، شرکت های خرید پستی و … )

۵٫ روش خرید پستی  :روش خرید پستی روشی است که شما در طی آن قرار دادی با اداره پست می بندید . ابتدا اداره پست موظف است که ماموری را جهت جمع آوری مرسوله ها به محل فروشگاه شما ( منزل ، دفتر تجاری ، مغازه و … ) بفرستد تا مرسوله های شما را دریافت کند و سپس آن ها را به درب منزل مشتری شما در هر شهر و یا استانی که باشد برساند و پس از تحویل به مشتری هزینه آن را دریافت و به حساب شما واریز کند .

مزایاروش خرید پستی:

 1. اعتماد مشتری ، مشتری از پرداخت هزینه دیگر نگرانی نخواهد داشت و نیازی به اعتماد به فروشنده نیست ، چرا که مشتری پس از تکمیل فرم سفارش منتظر خواهد ماند تا کالای مورد نظر به دستش برسد و دیگر هزینه ای را زودتر از تحویل نخواهد پرداخت . پس از رسیدن مرسوله به دست مشتری ، مامور اداره پست هزینه را از مشتری دریافت خواه کرد.
 2. جلوگیری از درگیر شدن با مشتری ، مسایل حسابداری و نیاز به مراجعت به اداره پست و یا ارسال با پیک.

معایب روش خرید پستی :

 1. درگیر شدن با شرکت های وابسته و پرداخت درصد از فروش بین یک تا پنج درصد .
 2. وجود سفارشات برگشتی که بزرگترین عیب روش خرید پستی است . به این معنی که فروشنده سفارش مشتری خود را بسته بندی و تحویل مامور پست می دهد . اداره پست بسته را به آدرس مورد نظر می برد اما به دلایل مختلف از جمله : تحویل نگرفتن مشتری ، همراه نداشتن پول در موقع تحویل به مشتری ، ادعای مشتری که سفارش نداده است ، مزاحت و …  سفارش برگشت می خورد و هزینه ارسال این سفارش از فروشنده کسر خواهد شد . این بزرگترین ایراد وارد به روش خرید پستی است .

فروشنده باید کل فرآیند پرداخت هزینه و تحویل کالا یا خدمات طراحی و مدیریت کند . برای این که شما با این مفهوم آشنا شوید . چند مثال  زیرا را بخوانید.

 • یک وب سایت فروش کارت شارژ اپراتور های مختلف تلفن همراه : در مرحله اول مشتری وارد سایت شما می شود . نوع کارت شارژ خود را انتخاب می کند ( ایرانسل ، همراه اول ، و .. ) سپس قیمت آن را انتخاب می کند .سایت ایمیل و شماره تلفن مشتری را گرفته و پس از پرداخت هزینه کارت شارژ ، شماره رمز را به ایمیل و موبایل مشتری ارسال می کند .
 • یک فروشگاه عینک آفتابی : ابتدا مشتری وارد سایت می شود . مدل های مختلف را با تصاویر آنها مشاهده می کند وفرم خرید را پر می کند و نهایتا در مرحله آخر سایت فرمی به مشتری نمایش می دهد که می تواند یکی از روش های خرید را انتخاب کند .

۱ – خرید پستی : یعنی تکمیل سفارش و گرفتن آدرس و شماره تلفن از مشتری و ارسال و دریافت درب منزل و پرداخت توسط مشتری .

۲- پرداخت آنلاین : پرداخت توسط کارت های عضو شتاب و ارسال توسط فروشنده .

 • یک فروشگاه کالای دیجیتال : فرض کنید یک مشتری به سایتی وارد می شود آیا عقلانی است که یک تلویزیون ال ای دی ۴۲ اینچ سفارش دهد و از طریق روش خرید پستی کالای خود را دریافت کند ؟ حال به این فکر کنید که این تلویزیون با این حجم و قیمت به درب منزل مشتری برود و مشتری اعلام پشیمانی از خرید کند ؟ سپس این تلویزیون برگشت بخورد و احیانا در راه کمی هم آسیب ببیند ؟ کمی به این موضوع فکر کنید .

راهکار چیست  ؟ راهکار اول این است که شما یک سایت معتبر هستید که مشتریان کامل شما را می شناسند و به شما اعتماد کافی دارند و حاضرند هزینه را پیشاپیش هرچه که باشد پرداخت می کنند اما ممکن است آنقدرها هم اعتبار نداشته باشید . پس چه باید بکنید ؟

به عنوان مثال روشی را به شما معرفی خواهم کرد این روش به این ترتیب است که شما ابتدا به مشتری اعلام خواهید داشت که ابتدا باید یا کل هزینه یا ده درصد از هزینه را پرداخت کند و سپس بقیه هزینه را در موقع تحویل پرداخت خواهید کرد . به این گونه می توایند بسیاری از مشکلات را جلوگیری کنید .

 • فروش خودرو : یک شرکت عرضه کننده خودرو را در نظر بگیرید. آیا این شرکت می تواند تمامی فرآیند خرید را از طریق اینترنت با مشتری دنبال کند ؟ قطعا خیر. سایت هایی با کالاهای این چنینی می توانند برای معرفی محصولات خود به مشتریان از اینترنت استفاده کنند و حتی مراحل اولیه ثبت نام به صورت اینترنتی باشد. در واقع اینترنت برای این گونه وب سایت ها محلی است برای معرفی محصولات و مراحل غیر حضوری ثبت نام اما باز هم شرایط زیرساختی که هم اکنون وجود دارد نمی تواند تمامی مراحل غیر حضوری باشد .

مجوز برای راه اندازی فروشگاه : شما برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی در حال حاضر به مجوزی نیاز ندارید . بیش از ۹۶ درصد فروشگاه هایی که شروع به کار کرده اند و بعضی از آنها حتی در آمد سرسام آوری دارند مجوزی ندارند . در حال حاضر تنها عاملی که وجود دارد یک مجوز نماد اعتماد ملی است که می توانید آن را از وزارت صنعت و معدن بگیرید .

درآمد تقریبی این شغل چقدر است ؟

یعنی اگر شما یک فروشگاه اینترنتی ایجاد کنید و شروع به کار کنید چقدر در آمد خواهید داشت ؟ پاسخ من به شما بسیار واضح و روشن است .

قبل از آن که در مورد در آمد با شما سخن بگویم .به چند نکته توجه فرمایید . هیچ کاری در دنیا وجود ندارد که زحمتی نبرد و هر چه انسان بیشتر تلاش کند قطعا جواب بیشتری می گیرد . و مساله دیگری وجود دارد که هرکس به اندازه هزینه ای که می کند جواب می گیرد.

تا کنون که در این شغل هستم افراد بسیار زیادی را دیده ام که به سمت این شغل می آیند. باید بگویم که متاسفانه تعداد زیادی در حدود ۵۰ در صد از کسانی که به سمت این شغل می آیند با ناراحتی از این شغل به بیرون می روند . آنها به محض جواب نگرفتن در روزهای آغازین این کار را رها کرده و یک شکست به شکست های خود اضافه می کنند . اما بسیاری هم شکست ها را تحمل می کنند و به سود دهی های کلانی می رسند که در فکر شما هم نمی گنجد.

باید بگویم که در آمد این شغل بسیار متغیر است و هر چه از آن انتظار داشته باشید به شما پاسخ می دهد . ممکن است دانشجویی باشید و اندازه هزینه های دانشجویی از آن انتظار داشته باشید . ممکن است به عنوان شغل دوم از آن استفاده کنید و انتظار در آمدی علاوه بر سازمان انتظار داشته باشید. ممکن است شغل اصلی شما باشد و انتظاری بسیار بیشتر داشته باشید که همه هزینه های زندگی شما را تامین کند. در پله بعدی که من به شما پیشنهاد می دهم این است که انتظار بی نهایت از این شغل را داشته باشید چرا که من در طول مدت کاری خودم کسانی را دیده ام که به سودهای بسیار کلانی رسیده اند .

چکیده صحبت را اینگونه به شما خواهم گفت که : در آمد این شغل بسیار مناسب است ، درصد سود دهی آن از بسیاری شغل های دیگر بالاتر است و فقط باید کار و تلاش شبانه روزی کرد تا به هدف خود نایل شوید .

 1. چگونه می شود یک سایت فروشگاه اینترنتی داشت : شما حتی با استفاده از یک وبلاگ هم می توانید این شغل را آغاز کنید . اما اگر هزینه اندکی کنید و یک فروشگاه ساز متناسب با کار خود را انتخاب کنید قطعا بهترین نتیجه ها را خواید گرفت .فروشگاه ساز های زیادی در فضای اینترنت وجود دارد که یک نمونه از آن همین فروشگاه ساز پروفی است که از صفحه اصلی می توایند اطلاعات آن را ببیند و آن را تهیه کنید .
  1. چه دلیلی وجود دارد که افراد از سایت من خرید کنند در حالی که شرکت هایی با سایت های بهتری وجود دارند ؟

  پاسخ این است که شما برای خود یک فرد کاملا جدا با ذهن جدا و در آمد جداگانه هستید . ممکن است شما در سایت کوچک خود در آمدی داشته باشید که اگر درصد سود دهی آن را محاسبه کنند از شرکت های بزرگ بیشتر است . می دانم می خواهید بپرسید که چکار باید کرد ؟

  نکات کلیدی را برای شما می نویسم:

  ۱ – کالای خاص بفروش برسانید : این به این معنی است که کالاهایی را انتخاب کنید که هر فرد در خیابان و یا بازار عادی نمی تواند پیدا کند . به عنوان مثال یک محصول خاص که در مهمانی چند روز پیش یا گشت و گذار با دوستانتان آن را دیده اید و از دیدن آن حیرت زده شده اید . هر چه این کالا بازار ها کمتر باشد بهتر است .

  ۲- با اعداد و رقم ها و اسامی بازی کنید : این بدان معنی است که شما باید با روش ها و تکنیک هایی که در مورد آنها بعدا صحبت خواهم کرد . یعنی یک محصول خاص را با قیمتی متفاوت در اینترنت قرار دهید

  ۳- بهترین بودن در یکی از روش های فروش ( تبلیغات ، ارسال هرزنامه ، بالاتر بودن در نتایج جستجو ، و …. )

شاید تصور کنید که در اولین مرحله  می خواهید یک وب سایت راه اندازی کنید ! ولی این چنین نیست شما در مرحله اول باید کسب و کار خود را انتخاب کنید …

امروزه وسعت مشاغل اینترنتی بسیار زیاد شده است و هیچ مرز و محدوده ای ندارد ، حتی بسیاری با این ایده وارد می شوند که شغل جدید یا خدمات جدیدی که تا کنون در اینترنت وجود نداشته است را به همگان معرفی کنند اما من تلاش می کنم تا با دسته بندی راه های پیش روی شما ، آنها را برای شما ساده تر کنم.

 1. فروش محصول یا خدماتی که شخص خودش در زمینه غیر مجازی در آن فعال است .

به عنوان مثال شما شخصی هستید که در زمینه فروش تورهای خارجی فعالیت داشته اید اما اکنون تصمیم به فروش این تورها در محیط مجازی اینترنت گرفته است …

۲٫ فروش به صورت همکاری

فرض کنید شما با شرکتی یا شخصی قرار داد می بندید که محصولات یا خدمات او را به فروش برسانید و به ازای هر فروش مبلغی را به عنوان پور سانت دریافت کنید .

به عنوان مثال تصورکنید شما با یک شرکت طراحی دستگاه های ورزشی قرار داد می بندید و از فروش هر دستگاه ورزشی ۲۰ درصد پورسانت دریافت می کنید .

امروزه در اینترنت سیستم هایی با نام ” همکاری در فروش ” راه اندازی شده است که این امکان را به شما میدهند که به صورت مدیریت شده به فروش محصولات دیگران بپردازید این سیستم ها به صورت اتوماتیک برای شما یک حساب کاربری ایجاد می کنند و فروشی که در سایت خود داشته اید و جمع پورسانت هایی که تا اکنون به آن دست یافته اید را به شما نمایش میدهند .

مزایای سیستم همکاری در فروش :

۱- عدم وجود مشکلاتی نظیر : ارسال کالا ، درگیری با اداره پست ،در گیر شدن با مشتری برای مشکلاتی نظیر گارانتی و …..

معایب سیستم همکاری در فروش :

۱- وابسته بودن به شرکتی که محصولات او را می فروشید. اگر شرکت ، تولید آن محصول را رها کند دست شما خالی خواهد ماند.

۲- همیشه پورسانت شما در دست آن شرکت است و شما سود خود را مستقیم دریافت نخواهید کرد. معمولا دریافت پورسانت فروش محصول یا خدمات به صورت ماهیانه یا هفتگی به شما داده می شود . در بسیاری از موارد ممکن است بر سر سود بین فروشنده و سیستم همکاری در فروش اختلاف به وجود آید ، اما وجود ویژگی های جذابی مثل در گیر نبودن با خرید و گارانتی و مشتری این ویژگی بد را پوشش می دهد ، اما برای حل این مشکل فقط با شرکت ها و یا افرادی که به آنها اعتماد دارید همکاری کنید .

۳- فروش محصول یا خدماتی که تخصصی در آن ندارید اما قصد ورود به تجارت آنلاین این محصولات را دارید.

به عوان مثال شما قصد فروش نوع جدیدی از وسایل منزل که بسیار جذاب است را دارید و می خواهید این محصول را به صورت عمده بخرید و به صورت تک فروشی به مشتری بدهید .

۱

به هرحال قصد فروش هر نوع محصول یا خدماتی را که دارید نکات طلایی زیر را فراموش نکنید :

 • محصول شما باید محصول خاصی باشد تا بتوانید در اینترنت به فروش برسد ، محصولی جذاب و دوست داشتنی که مشتری شما ذوق داشتن آن محصول را داشته باشد .

برای اینکه این مطلب برای شما روشن شود چند محصول قدیمی بسیار جذاب را برای شما مثال خواهم زد – گیاه ونوس حشره خوار – بالن ماهی پرنده – لیزر نجومی  و….

 • محصول شما باید داری قیمت خاصی باشد. محصولی که مشتری می تواند در راه منزل خرید کند شما با یک تخفیف بسیار خاص به او ارائه دهید تا دلیلی برای خرید از شما پیدا کند .
 • یک یا چند محصول یا خدمات  موجود در بازار را انتخاب کنید و آن را به امیال مشتریان به روز رسانی و تغییر دهید تا مشتریان با هیجان از شما خرید انجام دهند.
 • برای محصول خود ویژگی منحصر به فرد مانند ( گارانتی ، برگشت هزینه و …) ذکر کنید و به آن متعهد باشید.
 • محصول شما باید آنقدر جذاب باشد که مشتری شما اطرافیان خود را به خرید مجدد این محصول از شما ترقیب کند.

۲

حال تا این جا ۳۰ درصد مسیر را پیموده اید بقیه مسیر به صورت کلی در دو قسمت دسته بندی خواهد شد :

 1. راه اندازی وب سایت
 2. تبلیغات

که هر کدام دارای اهمیت و ارزش فوق العاده ای در تجارت الکترونیک شما دارند و بدون هر کدام ، تجارت شما نمی تواند به اوج برسد .

اگر خاطرتان باشد گفتیم که شما با یک وبلاگ نیز می توانید تجارت آنلاین خود را شروع کنید ، اما از انجا که اهمیت داشتن یک وب سایت خوب بسیار بالاست ما در این مقاله فقط قصد آموزش انتخاب بهترین وب سایت فروشگاهی و در مرحله بعدی محتوا دادن به این فروشگاه را داریم.

شما در چند قدمی راه اندازی هستید . تبریک می گویم .

سوالات بزرگی که اینجا مطرح است این است که :

 1. چگونه فروشگاه ساز برای وب سایت خود را انتخاب کنم؟
 2. بهترین فروشگاه ساز کدام است ؟
 3. من قصد راه اندازی یک وب سایت منحصر به فرد را دارم به کجا باید مراجعه کنم؟
 4. تا به حال از خرید چند فروشگاه ساز بد بسیار ناراحتم و این بار نمی دانم چکاری باید انجام دهم؟

۳

 

اولین مطلبی که باید روشن گردد این است که فروشگاه ساز چیست و چرا ما باید فروشگاه ساز داشته باشیم ؟

فروشگاه ساز یک نرم افزار است که به شما این امکان را می دهد که بدون اینکه اطلاعاتی درباره ( برنامه نویسی ، پایگاه داده ها ، مدیریت سرور ، html و…) داشته باشید بتوایند یک وب سایت برای فروش و تجارت داشته باشید .

مهمترین امکانی که یک فروشگاه ساز به شما می دهد همین است ، یعنی شما به عنوان مدیر وب سایت با یک نام کاربری و رمز عبور وارد وب سایت می شوید . در تمامی فروشگاه سازها اولین امکان این است که شما بتوانید به صورت خیلی ساده ( آپلود تصویر ، دادن توضیحاتی درباره محصول ، وارد کردن قیمت و … )محصول را معرفی کنید و این محصول یا خدمات در وب سایت قرار گیرد و از این پس مشتریان بتوانند این محصول را سفارش دهند. شما در واقع فقط با وارد کردن چند فیلد توانسته اید این کار را انجام دهید و بقیه وظایف نظیر : امکان سفارش دادن ، نمایش اطلاعات محصول به مشتری ، تسویه حساب و …. را به فروشگاه ساز خود می سپارید .

فروشگا ساز یک نرم افزار است که برای راه اندازی به یک دامنه ( آدرس وب سایت مانند : www.yahoo.com ) نیاز دارد و همچنین یک هاستینگ تا این نرم افزار در آنجا اجرا شود .هم اکنون در اینترنت فروشگاه سازهای بسیار زیاد وجود دارد ، شما بر حسب نیاز و دقت به ویژگی های هرکدام باید فروشگاه ساز مورد نیاز خود را انتخاب فرمایید .

۴

 

چه فاکتورهایی را برای خرید نرم افزار فروشگاه ساز باید در نظر گرفت ؟

 1. قیمت و خدماتی که در مقابل آن قیمت دریافت می کنید
 2. کیفیت خدمات و پشتیبانی
 3. امکانات که برای شما مفید باشد ! نه صرفا شمارش امکانات یک فروشگاه ساز
 4. دقت به این موضوع که خرید شما مادام العمر است یا سالیانه برای نرم افزار باید هزینه پرداخت کنید
 5. داشتن ظاهر مناسب برای فعالیت شما
 6. امکان تغییر و اضافه کردن امکانات جدید در آینده بر حسب نیاز کاربر ( بسیار مهم )
 7. هماهنگ بودن با سیستم های جاری کشوری ( پست ، بانک و … )
 8. حتما فروشگاه سازی را خرید کنید که یک بار دموی آن را دیده اید تا در صورت هرگونه کمبود بتوانید آن را با پشتیبانی آن شرکت مطرح کنید
 9. دقت در رایگان نبودن فروشگاه ساز ( بسیاری سیستم های رایگان را برای شما با هزینه به عنوان فروشگاه ساز نصب می کنند )
 10. پنل کاربری ساده نه یک پنل کاربری ترجمه شده و گیج کننده
 11. اگر هاستینگ را به همراه فروشگاه ساز خود دریافت می کنید کیفیت خدمات هاست خود را حتما اندازه گیری کنید
 12. دموی سیستم ها را ببینید و با هم مقایسه کنید
 13. اگر برای کسب و کار خود به امکان خاصی نیازمندید حتما این امکان را بسنجید و در دموهای سیستم ها آن را تست کنید

شما تا کنون تقریبا ۵۰ درصد راه را آمده اید . اگر تا الان مطالب قبلی پروفی را نخوانده اید حتما سری هم به مطالب قبلی بزنید . تا بتوانید این مطالب را درست درک کنید .

فروشگاه ساز

 

باید بگویم محتوا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند فروش شما را متحول کند .بسیاری از وب سایت ها سعی می کنند با داشتن ابزارهای چند رسانه ای بتوانند محتوای خود را هر چه بهتر به کاربر منتقل کند .امروزه محتوا از طریق تصویر، متن ، ویدیو ، صدا و…. انتقال می یابد .

شما باید از این ابزار ها به بهترین نحو استفاده کنید تا بتوانید این قسمت بسیار مهم از راه اندازی وادامه حیات وب سایت خود را به خوبی پشت سر بگذارید . فرض کنید شما همه مراحل را طی کرده اید و مشغول تبلیغات هستید . تبلیغات هزینه بر است و هر کاربری که رویْ به وب سایت شما می آورد یک سرمایه بسیار فوق العاده است که شما باید از او محافظت کنید . تا مبادا هزینه تبلیغات شما از بین برود . در ضمن هرگز از ابزارهای جادویی محتوا غافل نشوید .

ساختار وب سایت شما :

اول از همه خود وب سایت شما باید به گونه ای باشد که کاربر پسند باشد یعنی کاربر به خوبی بفهمد الان در کجای وب سایت شما قرار دارد و چه چیز هایی در قبل و بعد صفحه جاری است . اگر این امکان که باید از طریق طراحان فروشگاه ساز شما حاصل شود، به خوبی پیاده سازی نشده باشد محتوای شما هر چقدر هم که خوب باشد کاربر سایت شما را ترک خواد کرد .یعنی وب سایت شما یک وب سایت قابل فهم باشد و کاربر به خوبی موقعیت خود نسبت به سایت را درک کند .

فروشگاه ساز

معرفی محصول :

معرفی محصولات باید دارای ویژگیهای خاصی باشد به عنوان مثال جدولی برای معرفی ویژگی های محصول قرار بدهید شامل : وزن، جنس ، ساخت کشور ، گارانتی، رنگ ، و …. و تمام ویژگی های که یک مشتری برای خرید از راه دور به آنها نیاز دارد . همه ویژگیهای محصول باید کاملا به روز باشد به عنوان مثال : موجودی و عدم موجودی  و همچنین قیمت اگر همیشه به روز نباشد شما مشتریان خود را از دست خواهید داد .

تنظیم نحوه گفتار :

هرچه بیشتر به معرفی ویژگیهای محصول به صورت صادقانه بپردازید بهتر است تا این که از کلمه هایی نظیر : بهترین ، رویایی ، خارق العاده استفاده کنید . ضمنا گفتار صادقانه باعث کسب اعتماد مشتری می شود . اگر محصولتان دارای ویژگی بدی است . شما ابتدا با بیان محاسن و سپس با بیان کردن معایب اعتماد مشتری را جلب کنید .

استفاده هرچه  بیشتر از تصاویر واقعی . منظور از تصاویر واقعی، تصاویری است که خودتان از محصول گرفته اید و نه این که در اینترنت جستجو کرده باشید و تصاویری از ان محصول به دست اورده باشید . چون در بیشتر موارد این گونه تصاویر تفاوت های جزیی با کالای شما دارند و این نارضایتی مشتری را در بر خواهد داشت.

ضمنا سعی کنید محصول خود را همانظور که در واقعیت هست به مشتری نشان دهید . به عنوان مثال وقتی شما یک تصویر از کالای خود می گیرید اگر این تصویر از نزدیک تهیه شود، مشتری وب سایت شما اندازه ان را بزرگتر از آنچه که هست درک خواهید کرد. پس بهتر است با نوشتن اندازه در تصویر یا قرار دان کالا در کنار یک جسم که همه اندازه آن را می دانند . اندازه واقعی را به ذهن کاربر انقال دهید. کبریت یک نمونه جسمی است که همه اندازه آن را می دانند!

۷

استفاده از ابزراهای محتوایی – ( رسانه ) : ابزارهایی نظیر : شبکه های اجتماعی ، خبرنامه ، آر اس اس – را فراموش نکنید. این ابزارها باعث می شوند کاربران شما از مطالب و اطلاعیه های جدید شما با خبر شوند.

فروشگاه اینترنتی را با هم راه اندازی کردیم . شاید بپرسید چرا کسی چیزی نمی خرد ؟ واضح است که باید این گونه باشد اگر غیر از این بود باید تعجب می کردید .قطعا شما فعلا فروشی نخواهید داشت. در این مطلب روش های فروش و جلب مشتری را برای شما شرح خواهم داد .

۸

 1. چه کسانی سایت شما را می بینند ؟ از کجا سایت شما را می شناسند ؟ آیا کسی وجود دارد که سایت شما ببیند ؟
 2. اگر برفرض کسانی به سایت شما آمدند چه دلیلی دارد که از شما خرید کنند ؟
 3. اگر مشتری می تواند محصول سایت شما را در نزدیکی منزل خود به راحتی خرید کند، چه دلیلی دارد که از سایت شما خرید کند و ساعت ها منتظر آن بماند و احتمالا هزینه پستی هم بدهد ؟ حتی شاید پس از آنکه محصول مورد نظر خود را از وب سایت شما خرید وبه دستش رسید، ممکن است ایرادی داشته باشد و مشتری در این شرایط آیا بازهم به فکر خرید از شما هست ؟

روش های فروش هرچه که باشد باید نکات زیر در آن رعایت شود :

 1. هزینه ای که بابت تبلیغات در نظر می گیرید باید به صرفه باشد و از طریق فروش جبران شود .
 2. تبلیغات از دروغ هایی نظیر : شما برنده شده اید  و … به دور باشد.
 3. تبلیغات هدفمند باشد  .

بازار هدف خود را به خوبی پیدا کنید . به عنوان مثال اگر قصد فروش عمده ی کالایی را دارید باید به متصدیان و فروشندگان آن محصول پیام یا ایمیل و .. دهید نه صرفا به تعدادی شماره و ایمیل که در دست دارید. یا اگر فروشنده لوازم لوکس خانگی هستید خانم های خانه دار بازار هدف شما هستند . پس هر بازار هدفی را به خوبی بشناسید و سپس به تبلیغات بپردازید.

 • تبلیغات ابعاد گوناگونی دارد به عنوان مثال تبلیغات زیر را در نظر بگیرد :

تلویزیونی ، برورشور ، پیامک ، ایمیل ، تماس تلفنی ، سئو ( بهینه سازی موتور های جستجو )  و …..

 • تلاش کنید تبلیغات خود را با مفاهیمی چون : تخفیف ، حراج و … ارایه دهید .
 • هر مشتری که از طریق تبلیغات جذب می کنید را راضی نگه دارید . چون نگهداری مشتری خود بزرگترین تبلیغ است .
 • در هنگام تبلیغات تمام وجه های ممکن را در نظر بگیرید و بهینه کنید . فرض کنید شما یک تبلیغ تلویزیونی دارید و در هنگام تبلیغات شماره تماس اعلام می کنید .اگر فردی که تلفن را پاسخ می دهد به خوبی با مشتری صحبت نکند . مشتری از دست خواهد رفت و به بالتبع آن هزینه تبلیغات از بین خواههد رفت و این یک حادثه وحشتناک در تبلیغات است.
 • ارایه شرایط راضی کننده در هنگام تبلیغ . مثلا ( دریافت وجه هنگام تحویل ، شرایط اقساطی و …. )

تمام نکات بالا بسیار اهمیت دارد اما اکثر کسانی که یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی می کنند دنبال روش بدون هزینه ای می گردند تا بتوانند فروش داشته باشند و یکی از بهترین روش های آن از طریق سئو است، بدین معنی که شما وب سایت خود را در نتایج جستجوی کلمه ی خاصی در موتورهای جستجو به نتایج بالاتر سوق دهند تا بتوانند فروش بهتری داشته باشند .

چه مواردی برای فروشگاه ساز لازم است؟
برای راه اندازی یک فروشگاه شما به یک سیستم یکپارچه کامل نیازمند هستید. به همین منظور شما به اجزاء مختلفی نیازمند دارید. این اجزا شامل :
۱- میزبانی وب
۲- نرم افزار فروشگاه ساز
۳- عقد قرارداد با موسسات پردازش اینترنتی کارت مانند بانک سامان ، بانک پارسیان
۴- پشتیبانی فروشگاه از سیستم های مختلف پرداخت آنلایندر مرحله اول شما می بایست یک پکیج میزبانی تجارت الکترونیک انتخاب نمایید.در این مرحله شما می توانید ابزار راه اندازی و مدیریت فروشگاه خود که معمولا فروشگاه ساز نامیده می شوند را انتخاب نمایید. به وسیله فروشگاه سازها می توانید محصولات خود را در اینترنت نمایش دهید. بازدید کنندگان سایت شما می توانند کالاهای ارائه شده شما را در سبد خرید مجازی خود قرار داده و در نهایت فرایند خرید را با ثبت سفارش و پرداخت به صورت آنلاین یا آفلاین تکمیل نمایند. همچنین در صورتی که بخواهید به صورت آنلاین از مشتریان خود پول دریافت نمایید می توانید به سادگی با موسسات پردازش اینترنتی کارت مانند بانک سامان ، بانک پارسیان قرارداد ببندید.
برای داشتن یک فروشگاه الکترونیک موفق لازم است که یک سرویس میزبانی از شرکتی که بتواند سرویسی پایدار و امن ارائه نماید بگیرید ضمنا این سرویس می بایست شامل یک نرم افزار فروشگاه ساز نیز باشد.
امنیت، سادگی و کارایی از عوامل مهم انتخاب نرم افزار می باشد.
ما در پکیج های میزبانی تجارت الکترونیک ایران هاست نرم افزار فروشگاه ساز روشنگر را ارائه می دهیم این نرم افزار هر ۴ فاکتور مذکور را به صورت کامل داراست.چه کسی فروشگاه من را راه اندازی و مدیریت می کند؟
انتخاب شرکت میزبانی وبی که نیاز های فروشگاه آنلاین شما را همانند نیاز های وب سایت شما پاسخ بدهد ، بسیار ضرروی است. این شرکت میزبانی وب می بایست توانایی ایجاد محیطی کارامد ، امن ، قوی و آسان برای فروشگاه آنلاین شما را داشته باشد. یک شرکت مناسب میزبانی وب می تواند تمامی ارتباطات و اطلاعات لازم جهت راه اندازی فروشگاه آنلاین را به شما ارائه دهد.
هزینه فروشگاه آنلاین چقدر است؟
قیمت این سرویس در بین سرویس دهندگان مختلف بسیار متفاوت است. نکته ای که در انتخاب سرویس مهم است آن است که کدام سرویس می تواند نیازهای شما را به صورت کامل برطرف نماید. برای انتخاب یک سرویس مناسب باید مواردی مانند تعداد کالاها، تعداد مشتریان، میزان ترافیک احتمالی وب سایت و همچنین قابلیتهایی مانند امکانات تعریف کالا و روشهای پرداخت و حمل سفارشات را در نظر داشت.
آیا سروریس های تجارت الکترونیک ایران هاست مناسب من هستند؟
بله مطمئنا ، تعداد بسیاری از شرکتها و فروشگاه ها از سرویس های ایران هاست استفاده می نمایند و هر روز به این تعداد افزوده می شود. ایران هاست سرویسهای تجارت الکترونیک که شامل سرعت ، امنیت ، میزان انتقال اطلاعات مناسب ، فضای وب کافی و نرم افزار فروشگاه ساز بسیار قدرتمند است به شما ارائه می نماید. بنابراین با توجه به تعدد پلانهای تجارت الکترونیک در ایران هاست ، تمامی نیازهای شما چه دارای یک فروشگاه کوچک باشید ، چه دارای یک فروشگاه زنجیره ای بزرگ و یا حتی یک مرکز خرید به راحتی پاسخ داده خواهد شد.
3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *